NINJUTSU

/

Néhány mondatban megfogalmazni, hogy mi a ninjutsu és, hogy kik voltak a történelem folyamán a ninják, lehetetlen. Ahhoz, hogy ezt megértsük, legalább alapszintű ismeretekkel szükséges rendelkeznünk Japán történelmére vonatkozóan. Ezzel kapcsolatban a ninjutsu története oldalon olvashatsz bővebben.  

Elöljáróban annyit, hogy a ninjutsu nem sport. Nem pusztán technikák fizikai szinten történő gyakorlása. A ninjutsu más. Az ember egész életét át kell, hogy hassa, életmód, életvitel, szellemiség, filozófia, és csak ezek után jön a technika, amit bizonyos szinten mindenki el tud sajátítani, azonban a magasabb szintre való továbblépés a ninjutsu szellemisége, filozófiája nélkül nem lehetséges.

A ninjutsu a mai modern korban élő ember számára is lényeges dolgokat fogalmaz meg, segít az útkeresésben, az önfejlesztésben, vagyis, hogy jobban megismerd önmagad, a korlátaidat, félelmeidet, amiket legyőzve az életed boldogabb, teljesebb lehet.

Toshitsugu Takamatsu sensei (a Togakure ryu 33. nagymestere) egy esszéjében (Ninjutsu Hiketsu Bun) az alábbiakban foglalta össze a ninjutsu lényegét:  “Minden harcművészet és katonai stratégia célja az önvédelem és a veszély elhárítása. A ninjutsu valósítja ezt meg a legteljesebben, mert nemcsak a test, hanem a szellem és a lélek megóvására is ügyel. A ninja útja a tűrés, a túlélés, a fennmaradás útja. Aki hiú vágyaktól mentesen műveli a ninjutsu-t, fokozatosan elsajátítja a legyőzhetetlenség titkát: szert tesz “isten lelkére és szemére”. A harcosnak, ha győzni akar, összhangban kell lennie a világmindenséggel, ösztönös tudás kell, hogy vezérelje a sors akaratának végrehajtásában. Ha összhangban van a mennyei gondviseléssel és a természet páratlan igazságosságával, a ninja olyan tudást mondhat magáénak, amely sikerre viszi a csatában, ahol vagy hódítania kell, vagy a túlélés érdekében elrejtőznie ellenségei elöl, ha úgy hozza a sora. A végtelen – és hideg, személytelen teljességében gyönyörű – világmindenség tartalmazza mindazt, amit mi jónak és rossznak nevezünk, tartalmazza az összes választ az összes ellentmondásra, amit csak látunk magunk körül. A ninja, mivel nyitott szemmel és nyitott lélekkel jár, hajlékonyan követi az évszakok és a sors váltakozását, mindig épp csak annyit változik, amennyit kell, de mindig alkalmazkodik, úgyhogy végül már nem is tudja, mint jelent ez a szó: meglepetés.”

A ninjutsu (忍術) és a ninja (忍者) a nin () szóra vezethető vissza, melynek írásjele (kanji-ja) két részre bontható: a pengére és a szívre.

A nin elsődleges szótári jelentése állóképességet, kitartást és béketűrést jelent mind mentális, szellemi mind fizikai értelemben. A nin második szótári jelentése lopakodás, titokzatosság, elrejtőzés.

A nin tehát szűkebb értelemben a jó úton való kitartó, eltéríthetetlen haladást jelenti. Szélesebben értelmezve a test és az elme fölötti kontrollt jelenti a jónak a rossztól való megkülönböztetése céljából. A megfelelő érzésektől irányítva -bízva a hatodik érzékben- megfelelő módon reagálni minden helyzetben.

A jutsu (術) jelentése technika, módszer, képesség, művészet.

A ninják fontosnak tartották a már megszerzett tudás ápolását, a tradíció megőrzését, valamint a kor követelményeinek, kihívásainak megfelelően folyamatosan képezzék, fejlesszék magukat és a ninjutsu-t.

A ninjutsu-ban hagyományosan 18 képességet fejlesztettek, 18 művészetet gyakoroltak:
1. Seishin teki kyoyo – ez jelenti a szellem edzését. A ninja folyamatosan fejlesztette tudását, szellemét erőssé, szilárddá tette.
2. Tai jutsu – fegyvertelen, pusztakezes küzdelem.
3. Ken jutsu – karddal való küzdelem.
4. Bo jutsu – a különböző típusú és hosszúságú botokkal való harc.
5. Shuriken jutsu – kis terjedelmű dobóeszközök (dobocsillagok) használatát jelenti.
6. Yari jutsu – a lándzsharc iskolája.
7. Naginata jutsu – alabárddal való küzdelem. A yari-hoz hasonló, de annál hosszabb, nehezebb fegyver, lényegében egy kardpengével meghosszabbított hosszú bot.
8. Kusari-gama jutsu – sarló alakú pengével ellátott hosszú lánccal kapcsolatos technikák ismeretek.

9. Kayaku jutsu – tűz- és robbanóeszközök használatára vonatkozó ismeretek.
10. Henso jutsu – álöltözet, színészi alakítások, mások megszemélyesítésének művészete.
11. Shinobi iri – lopakodás, speciális járás és futásmódszerek összessége.
12. Ba jutsu – a lovaglás művészete.
13. Sui-ren – vízitechnikák módszere.
14. Bo-ryaku – A stratégia.
15. Cho-ho – a kémkedés módszere.
16. Inton jutsu – Menekülés és elrejtőzés művészete.
17. Ten-mon – az időjárás ismeretében való jártasság.
18. Chi-mon – Geográfia, földrajz ismerete és használata a különböző terepeken.

“Hiszek a ninpo-ban (忍法), a magasrendű ninjutsuban, mely egy vezető irányzat a világ harcművészetei között.
A fizikai és spirituális módszerei végül is halhatatlanná tették a japán ninját, de lényegében ő csak egy a japán harcművészetek forrásai közül. Egy harci rendszer minden aspektusának teljes körű gyakorlása nélkül a mai harcművészek nem remélhetnek többet azon kívül, hogy az izomzatuk eléri korlátolt határait, amit az edzéseken feszegetnek. A személyes megvilágosodás csak úgy jöhet létre, ha teljesen belemerülünk a harci tradíciókba, mint egy életútba. A veszélyekkel való szembenézés, a félelem, sérülés vagy halál meghaladásának megtapasztalása, valamint az egyéni személyes erők és korlátok gyakorlati ismerete révén a ninjutsu gyakorlója megszerezheti azt az erőt és legyőzhetetlenséget, amely végül lehetővé teszi számára a szélben mozgó virágok, valamint mások szeretetének,  elégedettségének, és a társadalomban lévő béke élvezetét.

E megvilágosodás elérése a Jiki no Kokoro (jóakaratú szív) kifejlődésével lehetséges. Ez erősebb, mint a szeretet, a jóakaratú szív képes a jót befogadni, hogy létrehozzon egy egyetemes igazságot és megtalálja egy egyetemes rend kifejeződését.
A ninpo jóakaratú szíve a kulcs a harmónia megtalálásához és megértéséhez a szellemi, anyagi, természeti világban. A történelem folyamán oly sok generáció tűnt el árnyékban, sötétségben.
A ninja életfilozófiája most ismét felbukkan, hiszen újra azt az időt éljük, amikor az emberiség sorsában szükség van a ninpora.
Szükség van rá, hogy a Földön béke uralkodjék, az emberiség növekedhessen, valamint kibontakozhassanak képességei.”

Dr. Masaaki Hatsumi
A Togakure-ryu 34-ik nagymestere